Versi yang diringkaskan: 4|Dokumen asal diterbitkan: Mac 2026|Artikel dikemas kini: 14 Oktober 2026
Makluman versi
Halaman ini merumuskan draf bahasa Cina V4 yang diberikan sebagai panduan persediaan permohonan dan bukan terjemahan rasmi SBTi. Pautan muat turun rasmi kini menghala kepada V4.1 (Julai 2026), yang mengubah kaedah pengurangan mutlak serta saranan tahun sasaran 2030. Untuk permohonan sebenar, gunakan kriteria, pilihan platform dan dokumen rasmi yang sedang berkuat kuasa. Jangan gunakan kadar pengurangan sejarah V4 di bawah sebagai pengiraan semasa.
Muat turun senarai semak rasmi semasa (kini V4.1, PDF bahasa Inggeris)
Sumber: Senarai semak rasmi SBTi Services.
Tentang SBTi Services
SBTi Services Limited ialah anak syarikat milik penuh Science Based Targets initiative dan entiti undang-undang yang berasingan. Syarikat ini menyemak dan mengesahkan sasaran iklim syarikat, institusi kewangan serta SME. Penetapan standard dan pengesahan sasaran mempunyai peranan organisasi yang berbeza. Pemohon menyediakan inventori gas rumah kaca, menetapkan sasaran mengikut kaedah yang berkenaan, kemudian mengemukakannya untuk semakan perkhidmatan pengesahan.
Sasaran yang disahkan tidak bermakna pengurangan pelepasan telah pun dicapai. Organisasi masih perlu melaksanakan tindakan pengurangan, menjejak kemajuan dan mendedahkan maklumat.
Cara menggunakan ringkasan ini
- Gunakan halaman ini untuk menyusun maklumat permohonan; ia tidak menggantikan tafsiran profesional, kriteria semasa atau pengesahan rasmi.
- Hak harta intelek dan syarat perkhidmatan dokumen rasmi kekal milik penerbitnya; halaman ini menyediakan ringkasan dan pautan kepada sumber asal.
- Permohonan mesti dibuat melalui platform pengesahan SBTi Services. Menghantar ringkasan ini melalui e-mel bukan pengganti penyerahan dalam platform.
- Dalam senarai semak yang diberikan, “NT C” ialah kod kriteria sasaran jangka pendek dan “NZ C” ialah kod kriteria sasaran Net-zero. Semak medan wajib serta kod semasa pada platform dan dokumen SME Criteria Assessment Indicators.
1. Empat bahagian maklumat permohonan
| Bahagian | Perkara untuk disemak sebelum penyerahan |
|---|---|
| Maklumat pendaftaran | Nama sah, jenis organisasi, pegawai hubungan dan kelayakan laluan SME semasa; jangan menilai berdasarkan ambang pekerja sejarah sahaja. |
| Pilihan perkhidmatan | Sasaran jangka pendek baharu atau dikemas kini, sasaran Net-zero, pilihan gabungan atau sasaran penyelenggaraan; sahkan prasyarat setiap pilihan. |
| Profil pelepasan | Sempadan organisasi, gas, jumlah pelepasan, aktiviti, faktor pelepasan, peratus pengecualian dan langkah pengurangan. |
| Kontrak dan bayaran | Maklumat invois, alamat, pihak pembayar, pesanan belian, pengecualian yuran dan terma perkhidmatan. |
SME juga boleh memilih laluan pengesahan syarikat umum. Jika memilih laluan itu, sediakan maklumat mengikut keperluan yang berkenaan.
2. Empat pilihan sasaran V4
| Pilihan | Persediaan berdasarkan V4 | Semakan utama |
|---|---|---|
| 1. Tetapkan atau kemas kini sasaran pengurangan jangka pendek | Tetapkan pengurangan mutlak Scope 1 dan 2 serta komitmen untuk mengukur dan mengurangkan Scope 3. | Tempoh sasaran V4 ialah 5–10 tahun dari tarikh penyerahan; tahun asas tidak lebih awal daripada 2015; Scope 1 dan 2 menggunakan tahun asas yang sama. |
| 2. Sasaran Net-zero sahaja | Untuk SME dengan sasaran jangka pendek diluluskan yang memenuhi syarat, atau berkeupayaan mencapai Net-zero dalam 5–10 tahun. | Tahap cita-cita pengurangan V4 ialah 90%–100%; sasaran jangka panjang selewat-lewatnya 2050; semak keseragaman tahun asas dan peneutralan baki pelepasan. |
| 3. Gabungan sasaran jangka pendek dan Net-zero | Sediakan maklumat bagi pilihan 1 serta sasaran Net-zero jangka panjang. | V4 menyenaraikan tahun asas Net-zero 2015–2025; sasaran jangka pendek dan panjang bagi Scope yang sama berkongsi tahun asas; sasaran jangka panjang selewat-lewatnya 2050. |
| 4. Sasaran penyelenggaraan jangka pendek baharu | Pilih kategori yang berkenaan berdasarkan sama ada Scope 1 dan 2 mempunyai pelepasan. | Jika pelepasan sifar, jelaskan sebab dan rancangan mengekalkan keadaan tersebut; gunakan teks sasaran yang sesuai dan jangan menganggap pengecualian secara sendiri. |
Tahun sasaran boleh menggunakan tahun kalendar atau tahun kewangan. Jika tahun kewangan digunakan, rekodkan tarikh mula dan tamat yang lengkap. V4.1 menambah saranan bagi tahun sasaran 2030 serta pengecualian tempoh yang berkaitan; semak semula tahun yang layak berdasarkan versi semasa.
3. Kadar minimum pengurangan Scope 1 dan 2 V4 (rujukan sejarah)
Jadual ini mengekalkan angka V4 daripada bahan yang diberikan untuk rujukan sejarah. V4.1 mengubah nilai bagi tahun asas mulai 2021, jadi jadual ini bukan kalkulator permohonan semasa.
| Tahun asas / tahun sasaran | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 63.0% | 67.2% | 71.4% | 75.6% | 79.8% | 84.0% |
| 2016 | 58.8% | 63.0% | 67.2% | 71.4% | 75.6% | 79.8% |
| 2017 | 54.6% | 58.8% | 63.0% | 67.2% | 71.4% | 75.6% |
| 2018 | 50.4% | 54.6% | 58.8% | 63.0% | 67.2% | 71.4% |
| 2019 | 46.2% | 50.4% | 54.6% | 58.8% | 63.0% | 67.2% |
| 2020–2025 (V4) | 42.0% | 46.2% | 50.4% | 54.6% | 58.8% | 63.0% |
Pernyataan sasaran hendaklah menyatakan tahun asas, tahun sasaran, skop dan kadar pengurangan dengan jelas. Sahkan teks komitmen rasmi bahasa Inggeris melalui templat platform. Sasaran jangka pendek turut merangkumi komitmen untuk mengukur dan mengurangkan Scope 3. Hakikat bahawa laluan jangka pendek mungkin tidak meminta penyerahan inventori Scope 3 yang lengkap tidak bermakna Scope 3 boleh diabaikan.
4. Semakan inventori dan komitmen umum
- Sediakan inventori mengikut GHG Protocol dan liputi tujuh gas yang ditetapkan: CO₂, CH₄, N₂O, HFCs, PFCs, SF₆ dan NF₃. Nyatakan gas yang dikecualikan berserta sebabnya.
- Jumlah pelepasan Scope 1 dan 2 yang dikecualikan tidak boleh melebihi 5%; kuantifikasikan dan dedahkan jumlah pengecualian serta liputan sasaran.
- Pilih satu kaedah sempadan organisasi—kawalan operasi, kawalan kewangan atau bahagian ekuiti—dan gunakan secara konsisten untuk inventori serta sasaran.
- Jika berlaku perubahan ketara, nilai sama ada inventori dan sasaran perlu dikira semula. Semak sasaran sekurang-kurangnya setiap lima tahun dan sahkan keperluan pengesahan semula.
- Dedahkan sasaran yang telah disahkan sebagaimana dikehendaki. V4 menyatakan komitmen untuk menerbitkannya dalam tempoh enam bulan selepas kelulusan serta mendedahkan data pelepasan dan kemajuan setiap tahun.
- Kredit karbon dan pelepasan yang dielakkan tidak dikira sebagai pengurangan sebenar bagi sasaran jangka pendek atau panjang. Bagi baki pelepasan Net-zero, sahkan secara berasingan bahawa peneutralan menggunakan penyingkiran karbon kekal yang memenuhi keperluan.
- Huraikan aktiviti perniagaan, produk, perkhidmatan, platform pendedahan dan langkah pengurangan.
5. Persediaan data mengikut Scope
| Scope | Kuantiti dan sumber | Pengurusan dan bukti sokongan |
|---|---|---|
| Scope 1 | Jumlah tahun asas serta pelepasan pembakaran pegun, pembakaran bergerak, fugitive dan proses; sumber faktor pelepasan. | Aktiviti utama, pengecualian dan liputan sasaran; jika sifar, jelaskan sebab dan rancangan mengekalkan pelepasan sifar. |
| Scope 2 | Pelepasan Location-based, elektrik, haba dan penyejukan yang dibeli; jika kaedah Market-based digunakan untuk penjejakan, sediakan jumlah kaedah itu juga. | Konsistensi pemilihan kaedah, kualiti instrumen tenaga boleh baharu, rancangan pembelian masa hadapan dan langkah pengurangan. |
| Scope 3 (laluan Net-zero) | Jumlah tahun pilihan, kategori, aktiviti dan pengecualian; V4 mengehadkan pengecualian kepada 10%. | Langkah pengurangan; dedahkan secara berasingan kemajuan, peneutralan baki pelepasan dan tindakan di luar rantaian nilai. |
Sediakan laporan inventori, laporan perunding dan sijil tenaga boleh baharu jika diminta oleh platform. Penggunaan instrumen mesti memenuhi kualiti kaedah Market-based; instrumen tersebut tidak boleh mengurangkan pelepasan Location-based atau Scope lain.
6. Semakan kontrak dan bayaran
| Perkara | Maklumat untuk disediakan |
|---|---|
| Nama invois | Nama sah entiti perniagaan; jika pihak pembayar berbeza daripada pemohon, jelaskan hubungan antara kedua-duanya. |
| Cukai dan alamat | Nombor cukai atau nombor pendaftaran perniagaan (jika ada), serta alamat kontrak dan invois. |
| Perolehan | Nombor pesanan belian, catatan invois dan keperluan tambahan (jika ada). |
| Pengecualian yuran | Sahkan kelayakan dan mohon semasa pendaftaran; jangan anggap permohonan susulan akan diterima. |
| Terma | Sahkan pihak pembayar dan persetujui terma perkhidmatan semasa. Pemohon pengecualian yuran juga perlu melengkapkan maklumat berkaitan. |
7. Sejarah versi dan semakan akhir sebelum penyerahan
| Versi | Tarikh penerbitan dalam rekod yang diberikan/rasmi | Perubahan utama |
|---|---|---|
| V1 | April 2023 | Senarai semak pertama dengan kriteria kebebasan dan bilangan pekerja pada masa itu. |
| V2 | 14 Disember 2023 | Kemas kini soalan kelayakan SME, yuran perkhidmatan dan ambang pengecualian yuran. |
| V3 | Oktober 2024 | Kemas kini format, soalan Scope 1/2 dan pilihan sasaran. |
| V4 | Mac 2026 | Kemas kini rujukan kelayakan dan Net-zero, pilihan tahun asas/sasaran serta bahagian kontrak dan bayaran. |
| V4.1 (pautan rasmi semasa) | Julai 2026 | Kemas kini kaedah pengurangan mutlak dan saranan tahun sasaran 2030. |
Sebelum menyerahkan permohonan, sahkan mengikut urutan: kelayakan laluan → versi dokumen semasa → tahun asas dan tahun sasaran → pengiraan cita-cita → kelengkapan inventori → kontrak dan bayaran → penyerahan platform.
